کد خبر : 8798

تاریخ درج خبر : سه شنبه 19 آبان 1394
پايگاه آستان مقدس امامزاده علي اشرف (عليه السلام) ـ سمنان
• تأثير حضور بقاع متبرکه و امامزادگان بر سلامت روحي و معنوي شهر
رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم يادآور شد: زماني که ارسطو از دنيا رفت، شاگردان ارسطو محل تعليم و آموزش خود را محل دفن ارسطو قرار دادند تا به روح ارسطو متوسل شوند؛ اين واقعه نشان مي دهد که توسل به روح انسان هاي پاک در دوران ماقبل تاريخ اسلام و مسيحيت...
به گزارش خبرگزاري شبستان از قم، حجت الاسلام و المسلمين احمد عابدي، رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم، امروز (29 مرداد) در همايش استاني تجليل از امامزادگان که در مجتمع فرهنگي امامزاده سيدعلي (عليه السلام) برگزار شد، عنوان کرد: مرقد امامزادگان جايگاه ويژه اي نزد آحاد مردم دارد و اصل مسأله زيارت و تکريم امامزادگان مربوط به مسلمانان نيست بلکه در فطرت انسان ها وجود دارد.

رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم يادآور شد: زماني که ارسطو از دنيا رفت، شاگردان ارسطو محل تعليم و آموزش خود را محل دفن ارسطو قرار دادند تا به روح ارسطو متوسل شوند؛ اين واقعه نشان مي دهد که توسل به روح انسان هاي پاک در دوران ماقبل تاريخ اسلام و مسيحيت وجود داشته است.

حجت الاسلام و المسلمين عابدي بيان کرد: بزرگ ترين و معتبرترن دانشگاه هاي اروپا در مزار يکي از بزرگان و علماي آن مکان تأسيس شده است و اين مسأله نشان مي دهد که مسيحيان نيز به مزار علما و انسان هاي مقدس گذشته احترام مي گذارند.

وي تصريح کرد: تدفين و تشييع شهداء در مراکز علمي کار بسيار شايسته اي است و از جنبه علمي براي هر دانشگاهي موثر است تا دانش پژوهان ارتباط روحي و معنوي با شهداء و انسان هاي وارسته پيدا کنند.

رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم اظهار داشت: مسيحي ها معتقد هستند که کليسا وجود زنده است و حيات و روح دارد، ما نمي گويم که کليسا موجود زنده است ولي معتقديم که مکان هايي که روح امامزادگان در آنجا دفن هستند و تسيبح خداوند در آن مکان ها گفته مي شود، مقدس است.

حجت الاسلام و المسلمين عابدي با بيان اين که بهترين مکان کره زمين، مکه است، گفت: اجماع مسلمانان اين است که ارزش و احترام قبر پيامبر (صلي الله عيه و آله) هم از مکه بالاتر است و امام علي (عليه السلام) با پيامبر (صلي الله عيه و آله) تفاوتي ندارد

وي يادآور شد: امام (ره) در يکي از اشعار خود، محل قبر حضرت معصومه (سلام الله عليها) را با عرش مقايسه کرده است که مضمون شعر بدين گونه است که خاک قم بر عرش خدا فخر مي فروشد و اين شعر، ارزش مرقد امامزادگان را نشان مي دهد.

رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم تصريح کرد: زيارت محل دفن افراد گنهکار، آثار سوء بر انسان دارد، همچنين زيارت مرقد بزرگان و انسان هاي پاک، آثار مثبتي بر روي فرد مي گذارد.

حجت الاسلام و المسلمين عابدي افزود: زيارت‌کننده و زيارت‌شونده مانند دو آينه روبروي هم هستند و اگر صاحب قبر، انسان پاک و مطهري باشد، آثار مثبتي بر آن فرد خواهد گذاشت.

وي تأکيد کرد: علم و معنويت را مي توان در حرم ها جستجو کرد، آيت الله نجفي مرعشي روزي چهاربار به حرم حضرت معصومه (سلام الله عليها) مي رفتند، آيت الله گلپايگاني هر روز حرم حضرت معصومه (سلام الله عليها) را زيارت مي کرد.

رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم با اشاره به اين که زيارت مرقد امامزاده زکريا بن آدم در شيخان قم ثواب زيارت حرم امام موسي بن جعفر در کاظمين را دارد، گفت: 200 هزار انسان پاک و مطهر در اطراف آستان مقدس حضرت معصومه (سلام الله عليها) مدفون هستند و بسياري از علما با پاي برهنه در اطراف حرم گام بر مي‌داشتند.

حجت الاسلام و المسلمين عابدي با بيان اين که حضور بقاع متبرکه امامزادگان بر سلامت روحي و معنوي شهر تأثير دارد، عنوان کرد: امروز بازماندگان خوارج که دشمنان اهل بيت (عليهم السلام) بودند، به اين نتيجه رسيده اند که بايد خاندان اهل بيت (عليهم السلام) را احترام کنند و کتاب هايي با عنوان ضرورت احترام اهل بيت تأليف کرده اند و معتقدند که راه سعادت راهي جز احترام و پيروي از مکتب اهل بيت (عليهم السلام) نيست.

وي بيان کرد: وهابي ها سخنان نامربوط مي زنند و اعمال زشتي از آنان سر مي زند، آنان قبر اولاد رسول خدا (صلي الله عيه و آله) توهين مي کنند و آن ها را از بين مي برند، اما به قبر و آثار باستاني يهوديان و صهيونيست ها کاري ندارند.

رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم اظهار داشت: امامزاده سيدعلي (عليه السلام) همواره مورد توجه بزرگان بوده است و از قديم يکي از مهم ترين امامزادگان قم بوده است.

حجت الاسلام و المسلمين عابدي در پايان گفت: فقها و بزرگاني چون آيت الله نائيني که استاد آيت الله خويي بود، به نظرات و فرمايشات امامزادگان استدلالات فقهي کرده است.